„Jak przystało na szkołę zorientowaną ekologicznie”
„W kierunku natury”, to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Ziemi 2017– święta ekologicznego obchodzonego w Polsce od 1990 roku, a zainicjowanego w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. Dzień Ziemi obchodzony każdego roku 22 kwietnia ma służyć refleksji nad tym, jaką rolę odgrywamy wszyscy w środowisku naturalnym naszej planety i uświadomić ludziom, że ich przyszłość i przyszłość następnych pokoleń zależy od naszych postaw i zachowań w stosunku do środowiska naturalnego i otaczającej nas przyrody.
21 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Miry Stanisławskiej – Meysztowicz w Żdzarach obchodziliśmy Dzień Ziemi ’2017. W pierwszej części uczniowie działający w Szkolnym Klubie Ekologa przedstawili krótki montaż słowno - muzyczny, przybliżający ideę obchodów oraz informujący o zagrożeniach i potrzebie codziennego działania na rzecz Matki - Ziemi. Najważniejszą częścią obchodów były jednak działania w najbliższym środowisku. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, wraz z naszymi gośćmi Wójtem Gminy Stare Miasto - Ryszardem Nawrockim, Proboszczem Parafii w Liścu Wielkim ks. Dariuszem Maćczakiem, Radnym Lesławem Wejmanem, Sołtysem wsi Żdzary – Panem Wojciechem Wojciechowskim, Prezesem OSP w Żdżarach – Panem Krzysztofem Janiakiem oraz z Inspektorem Referatu Ochrony Środowiska w Gminie Stare Miasto – Panią Magdaleną Kusiak, wsadzili rośliny na rabatach, które znajdują się w pobliżu Izby Ekologicznej. Natomiast uczniowie poszczególnych klas sadzili i siali rośliny na klombach i skalnikach w Parku Stulecia - w związku z ogłoszonym konkursem na najpiękniejszą rabatę klasową. Następnie zaproszeni goście przeszli do szkoły ogrzać się przy herbatce i ciepłym posiłku.
Tego samego dnia, od godziny 19:00 rozpoczęła się nocka ekologiczna w szkole, podczas której uczestnicy ze Szkolnego Klubu Ekologa wyszukali i opracowali pod kierunkiem nauczyciela przyrody, informacje związane z tematem tygodnia ekologicznego, który rozpocznie się w szkole od poniedziałku 24 i potrwa do piątku – 28 kwietnia. Podczas tego tygodnia zespoły będą prezentowały całej społeczności szkolnej ww. wiedzę w krótkich odsłonach. Będą to zagadnienia dotyczące rolnictwa ekologicznego, żywności i produktów ekologicznych oraz zasad segregowania odpadów, w tym elektrośmieci. Ponadto podczas trwania tygodnia ekologicznego Zakład Gospodarki Komunalnej w Żychlinie pomoże nam z montażem ogródka meteorologicznego na szkolnejścieżce ekologicznej.